Procedura wydawania opinii o dziecku

PROCEDURA WYDAWANIA OPINII O DZIECKU NA POTRZEBY INSTYTUCJI WSPOMAGAJĄCYCH PROCES WYCHOWAWCZY OBOWIĄZUJĄCA W PRZEDSZKOLU NR 5 – INTEGRACYJNYM W NYSIE

I.PODSTAWA PRAWNA

1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2013 r. poz. 532)

2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1113)

3. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 382).

4. Statut Przedszkola.

II. POSTANOWIENIA OGÓLNE

1. Opinia o dziecku w Przedszkolu nr 5 – Integracyjnym w Nysie jest przygotowywana przez nauczycieli pracujących w oddziale przedszkolnym, do którego dziecko uczęszcza.

2. Opinia o dziecku zawiera:

a) funkcjonowanie w sferze fizyczno – ruchowej (np.: motoryka mała, motoryka duża, ruchliwość, samoobsługa, stan zdrowia, zmysły: wzrok, słuch, rozwój mowy)

b) funkcjonowanie w sferze poznawczej ( np.: uwaga i koncentracja, pamięć, myślenie logiczne, stopień opanowania wiadomości i umiejętności)

c) funkcjonowanie w sferze psychicznej (np.: dominujący nastrój, motywacja do działania, umiejętność kontroli emocji)

d) funkcjonowanie w sferze społecznej (np.: nawiązywanie kontaktów, zachowanie w grupie rówieśniczej, przestrzeganie zasad, reagowanie na polecenia, zabawa, współdziałanie).

3. W opinii umieszczane są tylko te informacje, które znajdują potwierdzenie w dokumentacji prowadzonej przez nauczyciela.

4. Opinia nie zawiera diagnozy końcowej.

5. Opinię przygotowuje się na prośbę:

a) rodziców/prawnych opiekunów dziecka,

b) poradni psychologiczno-pedagogicznej bądź innej poradni specjalistycznej,

c) sądu rodzinnego,

d) wydziału kuratorów sądowych,

e) innych instytucji wspomagających, których zakres działania uprawnia do wystąpienia          o wydanie opinii, w tym w szczególności Policji, OPS, PCPR.

6. Rodzic/opiekun prawny pobiera i składa pisemny wniosek o wydanie opinii w kancelarii Przedszkola bądź u nauczycielek poszczególnych grup. Wzór wniosku określa załącznik do niniejszej Procedury.

7. Opinię na pisemny wniosek rodzica/opiekuna prawnego wydaje się nie częściej niż raz na pięć miesięcy.

8. W przypadku istotnych zmian w zachowaniu dziecka dopuszcza się możliwość wydania opinii uzupełniającej również przed upływem terminu wskazanego w ust. 1.

9. Opinia na wniosek rodzica/opiekuna prawnego wydawana jest pod warunkiem uczęszczania przez dziecko do Przedszkola na co najmniej 75 % zajęć w okresie objętym opiniowaniem.

10. Opinię przygotowuje się w terminie 7 dni od złożenia w Przedszkolu pisemnego wniosku o jej sporządzenie.

11. Opinia zostaje przygotowana w co najmniej dwóch egzemplarzach z podpisami osób sporządzających opinię oraz dyrektora Przedszkola. Opinia opatrzona jest pieczątką Przedszkola.

12. Rodzic (prawny opiekun) odbiera przygotowaną opinię za pokwitowaniem odbioru.

13. Opinia wydawana jest temu z rodziców, który złożył wniosek. Na wniosek drugiego zrodziców wydawany jest mu odpis opinii. W przypadku wniosku pochodzącego od obydwojga rodziców, opinia wydawana jest jednemu z nich, ze skutkiem wydania dla obydwojga.

14. Kopię wydanej informacji ( opinii) przechowuje się w dokumentacji Przedszkola.

Wniosek o wydanie opinii o dziecku kliknij i pobierz 

 

Dodaj komentarz